Bejelentkezés
Rólunk
Tananyagok
Bejelentkezés
0
Információk, feladat alapját képező szöveg
0
/
0
Pont
0
1. feladatlap
0
/
0
Pont
0
1/2
0
/
0
Pont
0
2/2
0
/
4
Pont
0
2. feladatlap
0
/
0
Pont
0
1/3
0
/
1
Pont
0
2/3
0
/
2
Pont
0
3/3
0
/
2
Pont
0
3. Feladatlap
0
/
0
Pont
0
1/3
0
/
4
Pont
0
2/3
0
/
1
Pont
0
3/3
0
/
1
Pont
A helyes válasz
Digitális kompetenciamérés 10. évf. természettudomány próba feladatlap 3:
PISA KORÁBBI FELADATOK
A feladatokhoz kapcsolt információk (képek, táblázatok, szövegek, grafikonok, média, stb.) alapján meg kell oldania a feladatokat.
Egy-egy kérdés megválaszolása után mindig a Tovább feliratra kattintva léphet tovább (ehhez néha a képernyőt lejjebb kell görgetnie). A feladatok megoldása során vissza lehet lépni az előző feladatra.
1. feladatlap
Madarak költözése
forrás: https://www.oecd.org/pisa/PISA2015Questions/platform/index.html?user=&domain=SCI&unit=S656-BirdMigration&lang=hun-HUN
MADARAK KÖLTÖZÉSE
A madarak költözése olyan évszakhoz kötött, tömeges vándorlás, melynek során a madarak vagy költőhelyükről el, vagy költőhelyük irányába vonulnak. Minden évben önkéntesek számlálják a költöző madarakat bizonyos helyeken. A tudósok a madarak némelyikét befogják, és megjelölik a lábukat színes gyűrűkkel és zászlókkal. A tudósok a megjelölt madarak megfigyelése és az önkéntes számlálók adatai alapján határozzák meg a madarak költözési útvonalait.
MADARAK KÖLTÖZÉSE
A madarak költözése olyan évszakhoz kötött, tömeges vándorlás, melynek során a madarak vagy költőhelyükről el, vagy költőhelyük irányába vonulnak. Minden évben önkéntesek számlálják a költöző madarakat bizonyos helyeken. A tudósok a madarak némelyikét befogják, és megjelölik a lábukat színes gyűrűkkel és zászlókkal. A tudósok a megjelölt madarak megfigyelése és az önkéntes számlálók adatai alapján határozzák meg a madarak költözési útvonalait.
A fent látható „Madarak költözése" című szöveg alapján válaszolj a kérdésre! A kérdés megválaszolásához kattints az egyik válaszlehetőségre!
A legtöbb költöző madár egy helyen gyülekezik, majd nagy csapatokban költözik, nem pedig egyedül. Ez a viselkedés az evolúció során alakult ki. Az alábbiak közül melyik a legjobb tudományos magyarázat arra, hogy miért alakult ki ez a viselkedés a legtöbb költöző madárnál?
Azáltal, hogy nagy csapatokban repültek, minden egyes madárnak nagyobb esélye volt fészkelőhelyet találni.
Azáltal, hogy nagy csapatokban repültek, más madárfajok is csatlakozhattak a költözéshez.
Azok a madarak, amelyek egyedül, vagy kisebb csapatokban költöztek, nagyobb valószínűséggel találtak megfelelő élelmet.
Azok a madarak, amelyek egyedül, vagy kisebb csapatokban költöztek, kisebb valószínűséggel maradtak életben és lettek utódaik.
MADARAK KÖLTÖZÉSE
Az aranylile
Az aranylilék Észak-Európában költő költöző madarak. Ősszel olyan helyre mennek, ahol melegebb van, és több élelmet találnak. Tavasszal visszarepülnek a költőhelyükre. Az alábbi térkép az aranylile költözésével kapcsolatos, több mint tíz éves kutatáson alapul. Az 1. térkép az aranylile őszi, déli irányú költözési útvonalait, a 2. térkép pedig a tavaszi, északi irányú költözési útvonalait ábrázolja. A szárazföldeket szürkével, a vizeket fehérrel jelöljük. A nyilak vastagsága a költöző madarak csoportjainak méretére utal.
Az aranylile költözésével kapcsolatos állítások közül melyeket támasztja alá a térkép?
✓ Ne felejtsd el, hogy egy vagy több négyzetet ki kell jelölnöd!
A térképek azt mutatják, hogy néhány aranylile északi irányú költözési útvonala eltér a déli irányú költözési útvonalától.
A térképek azt mutatják, hogy a költöző aranylilék a telet párzási és fészekrakó helyüktől délre, dél-keletre töltik.
A térképek azt mutatják, hogy az utóbbi tíz évben az aranylile költözési útvonalai távolabb kerültek a tengerparti területektől.
A térképek azt mutatják, hogy az utóbbi tíz évben csökkent a délre költöző aranylilék száma.
2. feladatlap
Meteoroidok és kráterek
forrás: http://www.oecd.org/pisa/PISA2015Questions/platform/index.html?user=&domain=SCI&unit=S641-MeteoroidsAndCraters&lang=hun-HUN
METEOROIDOK ÉS KRÁTEREK
Az űrből a Föld légkörébe belépő kődarabokat meteoroidoknak nevezik. A meteoroidok felforrósodnak és izzanak, miközben keresztülzuhannak a Föld légkörén. A legtöbb meteoroid elég, mielőtt becsapódna a Föld felszínére. Amikor egy meteoroid becsapódik a Földbe, akkor egy kráternek nevezett lyukat hozhat létre.
A „Meteoroidok és kráterek" című szöveg alapján válaszolj a kérdésre! A kérdés megválaszolásához kattints az egyik válaszlehetőségre! Ahogy egy meteoroid közeledik a Földhöz és légköréhez, felgyorsul.
Miért történik ez?
A meteoroidot vonzza a Föld tömege.
A meteoroidot behúzza a Föld forgása.
A meteoroidot taszítja az űr légüres tere.
Milyen hatással van egy bolygó légköre a bolygó felszínén található kráterek számára?
Írd a megfelelő helyre a "több" vagy "kevesebb" szavakat!
Minél sűrűbb egy bolygó légköre, annál
kráter lesz a felszínén, mivel
meteoroid ég el a légkörben
Vizsgáld meg a következő három krátert!
Tedd sorrendbe a krátereket aszerint, mekkora meteoroid hozta őket létre!
A legnagyobbtól haladj a legkisebb felé!
A
B
C
Vizsgáld meg a következő három krátert!
Tedd sorrendbe a krátereket aszerint, mikor alakultak ki!
A legrégebbitől haladj a legújabb felé!
B
C
A
3. Feladatlap
FENNTARTHATÓ HALTENYÉSZTÉS
A tengeri halak iránti megnövekedett kereslet nagyon megterheli a vadon élő halpopulációkat. A terhelés csökkentése érdekében a kutatók azt vizsgálják, hogyan lehet halfarmokon fenntartható módon halakat tenyészteni.
A fenntartható halfarmok létrehozásával kapcsolatos két kihívás (1) a tenyésztett halak etetése, valamint (2) a vízminőség megőrzése. A tenyésztett halaknak nagy mennyiségű táplálékra van szükségük. Egy fenntartható halfarm megtermeli a halak etetéséhez szükséges táplálékot. A halaktól származó salakanyag olyan mértékben felhalmozódhat a farmon, mely veszélyes a halakra. A fenntartható halfarmokon folyamatos a tengervíz átáramlása. A salakanyagot és a fölöslegben lévő tápanyagokat (azt a táplálékot, mely az algák és növények növekedéséhez kell) eltávolítják a vízből, mielőtt visszaengedik a tengerbe.
forrás: https://www.oecd.org/pisa/PISA2015Questions/platform/index.html?user=&domain=SCI&unit=S601-SustainableFishFarming&lang=hun-HUN
Az alábbi információk alapján válaszolj a kérdésre!
Először a piros pontra kattints, majd a hozzá tartozó élőlény nevére. Ha elrontottad, akkor először újra a piros pontra, amjd a módosított választásodra.
1
2
3
4
Mocsári fű
Kagylók
Nyelvhal
Tengeri férgek
A kutatók megfigyelték, hogy a tengerbe visszaengedett víz nagy mennyiségű tápanyagot tartalmaz.
A következők közül melyikből telepítsenek többet a farmra, hogy enyhüljön ez a probléma?
Tengeri féregből
Tápanyagokból
Kagylóból
Mocsári fűből
Melyik művelet tenné a haltenyésztést még fenntarthatóbbá?
Az első tartályba juttatott tápanyag mennyiségének növelése.
A tartályokon átáramló víz sebességének növelése.
Olyan szűrők használata, amelyek nagyobb élőlényeket is átengednek a tartályok között.
Az élőlények által termelt salakanyagok használata a vízszivattyúkat működtető üzemanyag készítésére.
A foglalkozás befejeződött.
0